wtorek, 23 października 2018

Grupa robocza przy Via Cassia

Wtorek dniem pracy umysłowej!

"A więc nie jesteście już obcymi i przybyszami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga – zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgła jest sam Chrystus Jezus. W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha."
(Ef 2, 19-22)
Dom Polski przy Via Cassia 1200


Na pewno zapytacie, jaka pogoda. To zdjęcie da Wam odpowiedź.
Ogólnie świeci słońce. :D
Obie twierdzimy, że pogoda jest odpowiednia :D

Wtorkowy poranek rozpoczęliśmy śniadaniem, po którym mieliśmy godzinę na odpoczynek, który każdy z nas wykorzystał na swoje zajęcia. Po 10:00 dołączył do nas ks. Emil Parafiniuk, zasiedliśmy w sali (niech nazwa Was nie zmyli) kinowej i rozpoczęliśmy międzydiecezjalne debaty.

Rozmawialiśmy na 3 główne tematy:
1) komunikacja między Krajowym Biurem Organizacji ŚDM a diecezjami / archidiecezjami,
2) materiały formacyjne dla młodych ludzi,
3) Forum Duszpasterstw Młodzieżowych na Górze Św. Anny w dniach 16-18 listopada 2018 r.

Pracujemy :)

Warto dzielić się swoim doświadczeniem!
Każdy z nas miał możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem z pracy z młodzieżą, która definiowana jest w dokumentach Kościoła oraz w ujęciu synodu jako młodzi ludzie w przedziale wiekowym 16-29, choć ta granica jest płynna i w dużej mierze zależy od podjęcia decyzji fundamentalnej, czyli dotyczącej zmiany stanu życia. W tym kontekście mówiliśmy o młodzieży, która aktywnie działa w Kościele.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) odbywają się co roku w diecezjach i mają na celu spotkanie wszystkich duszpasterstw młodzieży, niezależnie od ich charyzmatów.

Debata była owocna, wymieniliśmy się inspiracjami oraz doświadczeniami, które mogą posłużyć lepszej służbie Kościołowi, także w wymiarze misyjnym, co z naszego punktu widzenia jest szczególnie interesujące. :)
W tle Dom Polski

Jak wczoraj wspomniałyśmy, dzisiaj Ojcowie Synodalni otrzymali projekt dokumentu końcowego synodu, który na ten moment jest dokumentem tajnym. Z tego względu bp Marek Solarczyk, który dołączył do nas w czasie pory obiadowej, nie mógł zdradzić nam szczegółów. Niemniej, dowiedzieliśmy się, że dokument liczy 173 punkty w trzech częściach. Głosowanie nad dokumentem odbędzie się w sobotę, do tego czasu komitet redakcyjny będzie pracować nad dokumentem. Podczas głosowania są do wyboru cztery opcje: zatwierdzenie punktu, odrzucenie go, zatwierdzenie ze zmianami (należy je wskazać) albo wstrzymanie się od głosu. Decyzje podejmowane są większością 2/3 głosów Ojców Synodalnych obecnych podczas głosowania.

Musimy czekać do niedzieli, kiedy to najprawdopodobniej dokument końcowy synodu zostanie opublikowany i każdy z nas będzie miał do niego dostęp. Jeśli ktoś zna język włoski, będzie miał dostęp natychmiastowy, jeśli nie - będzie trzeba poczekać na tłumaczenie.
Poznańsko-tarnowska współpraca :D

Agata dzielnie pracuje!

Synod rozpoczyna pewne rzeczy, nie czymś, co ma się jedynie skończyć, o czym też ostatnio w mediach mówił abp Stanisław Gądecki. Bp Marek Solarczyk podzielił się swoimi refleksjami w czwartym tygodniu obrad synodalnych, kiedy prace już kończą. Po pierwsze, Biskup mówił o niesamowitym doświadczeniu Kościoła powszechnego, po drugie, o wyjątkowej uczcie intelektualnej (z czego i my korzystamy dzięki spotkaniom z Ks. Biskupem), wynikającej z faktu poznania wielu interesujących ludzi, po trzecie Biskup zauważył, że kwintesencja tkwi w tym, żeby się chciało, czyli wiele zależy od motywacji - osób duchownych, ale też młodzieży, chodzi o dialog i współpracę.

Kolejnym punktem agendy była msza św., podczas której nabraliśmy duchowych sił do dalszej pracy! Spotkaliśmy się w gronie młodzieży, aby ustalić dalsze kierunki współpracy. A że dyskusja się bardzo rozwinęła, nasze spotkanie kontynuowaliśmy po kolacji.
Kaplica w Domu Polskim

Jeśli chodzi o jutro, zdradzimy, że wstajemy o świcie i poza środową audiencją będziemy poznawać tajniki radia...

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie
+
Agata i Luiza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz